header95

بازدید از اسایشگاه شهید فیاض بخش . با حضور استاد گرامی سرکار خانم نوربخش . ۷ دی ۹۶

در موسسه توانبخشی فیاض بخش ۵۳۱ مددجو تحت درمان یا آموزش هستند. ۸۰ درصد هزینه درمانجویان توسط کمک های مردمی و ۲۰ درصد از هزینه ها توسط یارانهای که دولت به مددجویان اختصاص داده است تامین می شود. ۷۵تمام مددجویان مشکلات جسمی و حرکتی دارند و ازین میان ۷۵% درصد مددجویان موسسه مشکل ذهنی دارند.خدماتی که در موسسه ارائه می شود شامل خدمات بهداشتی و درمانی ( پرستاری , پزشکی , دندانپزشک ) , خدمات توان بخشی ( فیزیو تراپی , کاردرمانی , گفتار درمانی , روان شناسی , مدد کاری , آب درمانی و..) , خدمات آموزشی و حرفه آموزی ( خیاطی , چرم دوزی , معرق , گلیم و گبه و فرش بافی , شمع سازی , سفال گری , تولید اسکاچ و مونتاژ کلید و پریز و فلاش تانک و …)
۲۰۰تن از مددجویان در کارگاههای موسسه از ساعت ۸ تا ۱۲ کار می کنند .در فضای کارگاه ها موزیک های شاد و روحیه بخش پخش می شد. این مددجویان حقوقشان را بصورت ماهیانه دریافت می‌کنند. هدف اصلی کار در کارگاه ایجاد توانبخشی و روحیه در افراد با محدودیت های جسمی است .بزرگترین حسن انجام این کار افزایش اعتماد به نفس مددجویان وایجاد احساس مفید بودن در جامعه است. در کارگاه چرم دوزی تبلیغات شرکت چرم مشهد سفارش گرفته می شود ( بعضاً کیف دستی, جا موبایلی, جا کارتی و دم دری) که توسط مدد جویان با دست و با چرخ خیاطی دوخته و تحویل داده میشود.درکارگاه پسربچه کوچکی بازی کنان در کنار پدرش که روی ویلچر نشسته و کار میکرد دیده شد.یکی از آقایان که معلولیت جسمی شدید داشت توضیح داد که جزء کفاشان چهارراه عامل بوده و اکنون مدد جو شده است.
نمایشگاه نقاشیهای رنگ روغن و آبرنگ که هنر دست خانم معروفی از مدد جویان موسسه روی دیوار خود نمایی میکرد ؛ که نقاشی ونگوک با گوش بریده ( روی جلد کتاب آسیب شناسی روانی هم هست ) جلب توجه می کرد. اغلب مددجویانی که توانایی تحصیل دارند در آسایشگاه اقامت دارد اما برای تحصیل به خارج و مدارس معمولی یا استثنایی سطح شهر ارجاع داده می شوند. اما مهدکودک در داخل موسسه دایر است . واحد یاوران حضرت محمد( صلی الله علیه و آله و سلم)در موسسه جذب دوستانی که علاقه مند هستندو در کار یا هنر ی خاص مهارت دارند برا آموزش و افرادی که مهارت خاصی ندارند به عنوان یاور می پذیرند.۶۰ درصد آموزش ها را یاوران انجام دهند که حدود۲۰۰ نفر خانوم و ۴۰۵ نفر آقا هستند. کارگاه شمع سازی بسته بود چون مددجویان فعال در کارگاه در گفتار درمانی یا … بودند. درکارگاه سفال سازی ۸۰ درصد زمان کودکان به گل بازی سپری می شود و تنها ساعاتی خاص به آموزش پرداخته می شود.در کارگاه کامپیوتر کودکانی از ۳ تا ۱۳ سال وجود ۲۰داشت که اغلب در حال بازی کامپیوتری بودند. مربی کارگاه کامپیوتر معتقد بود دانشجویان موسسه نیز برای کارهای تحصیلی شان از کارگاه استفاده می کنند. اغلب آنها از لحاظ ذهن مشکل نداشت اما معلولیت جسمی حرکتی دارند.کارگاه خیاطی تنها کارگاهی در موسسه است که بصورت دو شیفت کار می کند. لباس فرم های شرکت فرش مشهد, شرکت بهران فیلتر,شرکت چرم مشهد, و برخی شرکت های دیگر توسط مدد جویان این کارگاه تهیه میشود. در محل اقامت و استراحت مدد جویان واحدهای مشترک از قبیل واحد مددکاری , حمام , روانشناسی , خدمات پرستاری , گفتاردرمانی و فیزیوتراپی مشاهده می شود. کتابخانه موسسه که از بعد از پله ها اولین درب سمت راست بود , شامل ۸۵۴۰ عنوان کتاب در موضوعات متنوع بود که به دو صورت سیار و ثابت کار میکند. ثابت به این صورت که مددجویان برای دریافت کتاب مراجعه می‌کنند و سیار به این شکل که این کتابها در قفسه توسط یکی از یاوران به اتاق خواب مددجویان برده میشود تا آن ها کتاب مورد علاقه خود را انتخاب ‌کنند . مسئول کتابخانه که از مددجویان موسسه است و فوق لیسانس کتابداری دارند. قسمت کودکان بعد از کتابخانه است . مسئول معرفی که همراه ماست و خودش معلولیت جسمی – حرکتی در پای راست دارد توضیح می دهد که۹۸درصد کودکانی که در موسسه نگهداری می‌شود فاقد خانواده هستند ؛ که بهزیستی انها را از خیابان ها یا درب بیمارستان ها و یا حرم مطهر امام رضا ( علیه السلام ) پیدا کرده و به موسسه می سپارد. تمام کارهای ثبت احوالی این کودکان از جمله نام و نام خانوادگی , کد ملی و غیره در موسسه انجام می شود.مهد کودک شامل بچه های زیر ۱۳ سال میشود.اغلب کسانی که با کودکان کار می کنند کارشناس رشته های کودک هستند و یا مدد جوی موسسه بوده اند و یا از یاوران می باشند.در بخش روانشناسی خانم درویش مسقر بودند که از مددجویان موسسه بودند ( و زمانی که آقای استادی , راهنمای ما ایشان را معرفی می کردند حس افتخار و تحسین را در لحن کلام و برق نگاه این مرد به وضوح می شد دید).خانم درویش با یکی از مددجویان موسسه ازدواج کرده و بیرون از مجموعه زندگی می کنند.

به گفته آقای استادی ازدواج در موسسه با دقت و حساسیت فوق العاده از لحاظ زیستی و ژنتیکی و رواتشتاسی و …انجام می گردد و موسسه در خارج از مجموعه و در سطح شهر خانه هایی را برای زوج های جوان موسسه رهن می کنند و از لحاظ خوراک و پوشاک و اسباب زندگی تا پایان عمر ازیشان حمایت لازم را دارند. خانم درویش لیسانس خود را در رشته کودکان استثنایی از دانشگاه فردوسی مشهد و ارشد را رشته روانشناسی بالینی از دانشگاه آزاد نیشابور گرفتند.ایشان توضیح داد؛ کودکانی که به موسسه فیض بخش وارد می شود ابتدا توسط قسمت روانشناسی غربالگری می‌شوند سپس پذیرش می شوند با استفاده از تستهای هوش وکسلر , آزمون ریون و سایر آزمونهای مرتبط کودکان به سه دسته تقسیم شود ؛ دسته تربیت پذیرکه می توانند از سالن بازی استفاده کنند و برای آنها کارهای درمانی انجام می شود. دسته آموزش پذیر که به مهد کودک مجموعه سپرده می شوند تا برخی آموزشهای لازم را آنجا ببینند و وارد پیش دبستانی های سطح شهر شوند.و گروه اختلال خاص که اغلب زندگی نباتی دارند. در مهد کودک هفت پسر و دو دختر را دیدیم که از سه سال تا هفت سال بودند .اتاق دختران شامل دختران زیر ۱۳ سال می شود . به اتاق شیرخواران اجازه ورود نداشتیم . به گفته آقای استادی ۱۰۰% شیرخوارانی که در اتاق شیر خوار هستند خانواده ندارند و ممکن است بچه های سالم به صورت مقطعی در این اتاق باشد که با توانبخشی بهبود می یابند و به شیرخوارگاه حضرت علی اصغر( علیه السلام ) سپرده می‌شوند. اتاق تحت نظر را دیدیم که بچه هایی با مشکلات و آسیبهای مغزی مثل هیدروسفالی و میکرو سفالی که فقط زندگی نباتی دارند اما احساس در آنها همچنان زنده است درین اتاق نگه داری می شوند.با اینکه اغلب این کودکان عمر کوتاهی دارند ولی جناب استادی معتقد بود پسری در موسسه بوده است که با وجود مشکل هیدرو سفالی به ۲۲ سالگی رسیده است.اغلب این کودکان زخم سر داشتند.اخرین قسمت که روبروی درب خروجی بود قسمت اب درمانی موسسه بود که کاردرمانی ها درین قسمت روی مددجویان انجام میشود و به گفته آقای استادی بیشتر درمانجویان در سطح شهر هم که دچار اسیبهای جسمی و حرکتی هستند برای استفاده از این فضای کاردرمانی و دندانپزشکی به موسسه مراجعه می کنند.این مووسسه جمعه ها از ساعت۹ تا ۵/۱۱ و عصر از ساعت ۲ تا ۵/۴ برای بازدید عمومی پذیراست که نیاز به هماهنگی ندارد .در موسسه برنامه‌های ورزشی اردوی تفریحی و مسافرتی زیارت برگزار می شود که از جمله سفر ۴۰ نفر از مددجویان به کربلای معلی در دوماه اخیر را می توان ذکر کرد. و در آخر جناب استادی در تیم پارالمپیک بسکتبال کشور آقای حسن عبدی را مثال زدند که از افتخار افرینان مجموعه هستند.
بازدید تلنگر داری بود و نکات قابل توجهی را در بر داشت. از جمله اینکه اغلب مدد جویان به همدیگر کمک می کردند ( مدد جویی که خودش مشکل جسمی و حرکتی داشت اما ویلچر یک مدد جوی دیگر را هل می داد) .کودکان شدیدا نیاز به ارتباط برقرار کردن و حرف زدن و در اغوش کشیده شدن داشتند.و یاورانی که خستگی در نگاهشان نبود . و کتبخانه ای که تعداد کتابهایش از کتابخانه دانشگاه ما بیشتر بود …..

زهرا متقی شکیب
۷ دی۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =